Zážitkový dejepis

Zážitok je výsledkom určitého prežívania. Už J. A. Komenský kládol veľký dôraz na učenie žiakov prostredníctvom zážitku. Zážitkové vyučovanie pomáha žiakovi získavať vedomosti, schopnosti a zručnosti tak, aby si ich osvojil na celý život. V meste Humenné sa nachádza množstvo zaujímavých historických pamiatok, ktoré sme sa rozhodli preskúmať a sprostredkovať tak žiakom zážitok.
      V priebehu školského roka sa žiaci 5. ročníka, pod vedením p. uč. PaedDr. Duchovej a PaedDr. Polákovej, zúčastnili dvoch exkurzií v rámci dejepisného vyučovania. Držiac sa zásady, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť sme sa vybrali po stopách našich predkov. Prvou zastávkou bola exkurzia vo Vihorlatskom múzeu, ktorá žiakom priniesla veľa nových zážitkov a hlavne vedomostí z histórie kaštieľa. Na zvedavé otázky o pôvodných majiteľoch a o príčinách vyhorenia humenského kaštieľa odpovedala pracovníčka múzeá, ktorá nám zaujímavým a pútavým spôsobom rozpovedala jeho príbeh. Rozprávanie umocnilo prostredie umelecko-historickej expozície. Žiakov najviac zaujala ornamentálna a čínska izba a ich zvedavosť sa prejavila aj pri galérií panovníkov. Chlapcov upútali najmä brnenia, ochranné štíty, kopije a halapartne z andrássyovskej zbierky.
      Počas horúcich júnových dní bol našou druhou zástavkou humenský skanzen. Prehliadku expozície ľudovej architektúry a bývania sme začali v priestoroch zrubového a hospodárskeho domčeka. Žiakov zaujal najmä skromný interiér, ktorý slúžil na pokrytie základných životných potrieb chudobného roľníka s rodinou. Výklad o najstaršej a najzaujímavejšej dominante skanzenu, drevenom kostolíku z Novej Sedlice, priniesol žiakom informácie napríklad aj o tom, prečo bol vstup do kostolíka postavený nízko, kto sa v ňom schádzal a prečo bol do niektorých častí povolený vstup len mužom.
      Žiaci sa do školy vracali unavení, ale obohatení o nové skúsenosti a vedomosti. Už teraz sa tešia na ďalšie hodiny zážitkového dejepisu, pretože opäť prežijú niečo zaujímavé a vytvoria si na to skutočné spomienky. A to je to najdôležitejšie.

PaedDr. Andrea Poláková