Z rozprávky do rozprávky alebo voňavé Vianoce

17. a 18. decembra 2009 opäť zavítali škôlkári, prípravkári, do „Hrnčiarskeho kráľovstva“. Tvorivé dielne pre budúcich prvákov sa na základnej škole Hrnčiarskej v Humennom už stávajú tradíciou. Dielne sa stretávajú s dobrým ohlasom a budúci školáci, ktorí už čoskoro zasadnú do školských lavíc, majú tak možnosť vyskúšať ich ešte skôr a „zahryznúť“ sa do školských úloh. Škôlkárov vo dverách tento rok vítali „škriatkovia“, ktoré ich sprevádzali celým popoludním. Odprevadili ich do prvej „komnaty“, kde sa deti zoznámili s Jankom Hraškom, kráľom Hrnčiarského kráľovstva.

Po oficiálnom otvorení sa začal tvorivý „bál“, kde mali hlavné slovo spolu s deťmi farby, štetce... Inšpiráciou pre deti bol rozhovor s Jankom Hraškom a Mgr. Jitkou Fiľovou o Vianociach, ich zmysle a o ich symboloch, o radosti z darovania. Po zaujímavej diskusii doplnenej krátkymi rozprávočkami o tom, ako by to s vianočnými sviatkami mohlo dopadnúť, sa budúci prváčikovia pustili s chuťou do práce. Za zvuku vianočných kolied a vône sviečok výtvarne stvárňovali to, čo pre nich symbolizuje Vianoce, čo by chceli darovať blízkym alebo čo by chceli dostať. A išlo im to výborne. Výsledkom ich práce bolo originálne vianočné pexeso plné detských túžob, ktoré si deti zobrali so sebou do škôlok a môžu si s ním spríjemniť dlhé chvíle.
      Po dobre vykonanej práci odprevadlili škriatkovia detičky do druhej „komnaty“, kde ich čakalo ďalšie prekvapenie. Iní škriatkovia ich spolu s Mgr. Janou Kurilovou previedli svetom plným fantázie a navštívili spolu rôzne rozprávkové krajiny. Naši prípravkári však neboli len pasívni pozorovatelia, ale formou dramatických cvičení aktívne cestovali krajinami a plnili všetky úlohy, ktoré si jednotlivé krajiny vyžadovali. Takto vyšťavených cestovateľov čakalo v cieli malé občerstvenie.
      Posilnení budúci prváci absolvovali aj prehliadku školy a navštívili aj I.A triedu, kde si trošku oddýchli a zapozerali sa na divadielko o zvieratkách a vianočné pásmo kolied, ktoré im predviedli naši nadaní žiaci pod vedením Mgr. Bibiany Bilšákovej a pani vychovávateľky Jany Pečeňákovej.
      Celé tvorivé popoludnie ukončil opäť Janko Hraško, ktorý sa s budúcimi škôlkármi rozlúčil a za dobre vykonanú prácu im odovzdal certifikáty Janka Hraška. Tie budú detičkám stále pripomínať toto príjemné popoludnie v Hrnčiarskom Kráľovstve.

Mgr. Jitka Fiľová