Vtáčí jedálniček

Zimné mesiace každý rok poriadne potrápia zvieratá, ktoré sa ju snažia prežiť a hľadajú si potravu. So žiakmi piateho ročníka sme sa v rámci environmentálnej výchovy rozhodli uľahčiť im prezimovanie a pre našich otužilejších vtáčikov sme pripravili „vtáčí jedálniček“.
      Žiaci podľa svojich možností priniesli z domu rôzne potraviny napr. oriešky, varenú ryžu, tuk, ovsené vločky, vtáčí zob. Hlavnou pomôckou boli kelímky od jogurtov, do ktorých sme umiestnili roztopenú masť s pridanými potravinami. A pretože všetko má svoj čas, aj my sme museli počkať, kým pripravená zmes stuhne. Zatiaľ sme sa na hodinách biológie a environmentálnej výchovy učili rozoznať vtáky podľa ich výzoru, typických znakov alebo zvukových prejavov.
      Po stuhnutí sme sa vybrali rozmiestniť tukové guľky na stromy v areáli školy. V skupinkách si žiaci vybrali strom, na ktorý umiestnili svoju potravu. Niektorí piataci si v spolupráci s rodičmi, či starými rodičmi vlastnoručne vyrobili vtáčie búdky, ktoré zdobia školský dvor a slúžia ako útočište a domov pre našich vtákov. Našou ďalšou úlohou je pozorovať ich, snažiť sa na základe získaných vedomostí odlíšiť jednotlivé druhy a správne ich pomenovať.
      Význam vtákov v prírode je veľký, a preto je našou povinnosťou prispieť k tomu, aby sa im v zimných mesiacoch prežilo ľahšie. Odmenia sa nám svojím krásnym spevom a hravým šantením.

PaedDr. Andrea Poláková