Kreatívna Veľká noc

Jar je krásne ročné obdobie, ktoré nasleduje po zime. Symbolizuje tiež prebudenie života v prírode. S týmto obdobím sa spája aj Veľká noc. A práve tento sviatok sme si v stredu, 2O. apríla, pripomenuli. V tento deň sme učenie odložili za hlavu a namiesto toho sme si spravili veľkonočnú tvorivú dielňu. Pod vedením pani učiteľky Fiľovej a šikovných pomocníčok zo 7. a 8. ročníka sme vytvorili rôzne stanovištia, na ktorých piataci a šiestaci, rozdelení do skupín s originálnymi názvami, plnili prichystané úlohy. Jedni sa zabavili pri stvárňovaní života na lúke, ďalší sa snažili objaviť svoje básnické črevo...
      Prvá tvorivá dielnička JARNÉ BLÚZNENIE bola zameraná na literárnu tvorbu. Úlohou žiakov bolo vytvoriť vlastnú báseň na vylosovanú tému. Báseň musela spĺňať isté kritéria, s ktorými žiakov oboznámia koordinátori literárnej dielničky. Hodnotil sa nápad, originalita, estetická hodnota dielka, splnenie kritérií, prezentácia. Šikovnejší žiaci sa mohli zúčastniť na tvorbe PUTOVNÉHO PRÍBEHU a získať tak pre svoju skupinu ďalšie cenné body.
      Ďalším stanovišťom bola FAREBNÁ LÚKA, kde žiaci formou kombinovanej techniky vytvárali personifikované jarné kvety. Žiaci mali navyše možnosť opäť získať body navyše za krátku dramatizáciu na tému MEDZI KVETMI. Posledným stanovišťom boli FAREBNÉ RADOSTI, tvorivá dielnička zameraná na výtvarnú tvorbu. Žiaci mali za úlohu vytvoriť vlastný dekoratívny obraz zobrazujúci štylizovanú prírodu. V ich prácach sa odzrkadľovala radosť vyjadrená pestrými farbami a hravými líniami. Aj do tretice mohli žiaci získať body navyše. Stačilo sa aktívne zúčastniť poslednej úlohy RADOSŤ NA BAVLNKE a vytvoriť závesnú dekoráciu s veľkonočnou tematikou.
      Ako raz povedal Ľudovít Štúr: „Kto žije duchom, v ňom žije celý svet a on v celom svete.” Aj naši žiaci sa počas tvorivej dielne čosi naučili. Všetci žiaci si počas tohto dňa oddýchli síce od klasického vyučovania, no venovali sa len vlastnej kreativite, umeniu a súťaženiu. O tom, že našim žiakom sa nelenilo, svedčia nádherné výrobky, ktoré vznikali pod ich rukami.

Alexandra Bednářová, Mladý redaktor