Beseda s včelárom

Dňa 11. 1. 2007 bolo na našej škole spestrené vyučovanie prírodopisu besedou so včelárom p. Durňakom. Ten prišiel vybavený rôznymi pomôckami, ktoré sú pri chove včiel nevyhnutné. Žiaci si ich mohli prezrieť a dozvedeli sa akú majú funkciu. Cieľom besedy bolo hlavne pochopiť hierarchiu spoločenstva včiel v úli, ako sa od seba odlišujú matka, robotnice a trúdy, aké úlohy vykonávajú v úli. Nie nadarmo sa hovorí „usilovný ako včielka“, pretože robotnice okrem starostlivosti o potomstvo, poriadok v úli sa starajú aj o získavanie potravy - peľu a nektáru. Z nektáru vyrábajú med, ktorý je najznámejším produktom včiel. Patrí tu aj vosk, propolis, materská kašička. Žiaci mali najmä radosť zo vzoriek medu, ktoré p.Durňak doniesol na ochutnávku.

Mgr. Daniela Kvetanová

• návrat späť