Z rozprávky do rozprávky alebo voňavé Vianoce

13. - 15. decembra 2010 už tradične zavítali škôlkári, prípravkári, do „Hrnčiarskeho kráľovstva“. Tvorivé dielne pre budúcich prvákov sa na základnej škole Hrnčiarskej v Humennom už stávajú tradíciou. Dielne sa stretávajú s dobrým ohlasom a budúci školáci, ktorí už čoskoro zasadnú do školských lavíc, majú tak možnosť vyskúšať ich ešte skôr a „zahryznúť“ sa do školských úloh.
      Škôlkárov vo dverách tento rok vítali „škriatkovia“, ktoré ich sprevádzali celým popoludním. Odprevadili ich do prvej „komnaty“, kde sa deti zoznámili s Jankom Hraškom, kráľom Hrnčiarského kráľovstva.
      Po oficiálnom otvorení sa budúci prváčikovia zapozerali na divadielko o smutnom stromčeku, o pohádaných prstoch a započúvali sa do pásma pesničiek, tančekov a reči ľudového rozprávača v podaní našich šikovných žiakov prvého stupňa. Kultúrny program, ktorý pripravovali školáci spolu s Mgr. Bibiánou Bilšákovou, Mgr. Ľudmilou Gajdošovou a s pani vychovávateľkou Annou Bálintovou, sa škôlkárom veľmi páčil.
      Oddýchnuté a príjemne naladené detičky sa po kultúrnom predstavení presunuli do druhej „komnaty“, kde sa začal tvorivý „bál“. Tu mali hlavné slovo spolu s deťmi farby, štetce... Inšpiráciou pre deti bol rozhovor s Jankom Hraškom a Mgr. Jitkou Fiľovou o zime, o Vianociach, ich zmysle a o ich symboloch, o radosti z darovania. Po zaujímavej diskusii doplnenej krátkou rozprávočkou sa budúci prváčikovia pustili s chuťou do práce. Za zvuku vianočných kolied a vône sviečok výtvarne stvárňovali symboli Vianoc a vyrábali darčeky, ktorými môžu potešiť svojich blízkych. A išlo im to výborne. Výsledkom ich práce bolo more plné krásnych dekoratívnych rybičiek, nad ktorým poletovali vlastnoručne vyrobení anjeli.
      Po dobre vykonanej práci čakalo našich škôlkárov malé občerstvenie. Posilnení budúci prváci absolvovali ešte prehliadku školy a navštívili viaceré triedy prvého stupňa, kde stretli mnoho svojich kamarátov.
      Celé tvorivé popoludnie ukončil opäť Janko Hraško, ktorý sa s budúcimi škôlkármi rozlúčil a za dobre vykonanú prácu im odovzdal certifikáty Janka Hraška. Tie budú detičkám stále pripomínať toto príjemné popoludnie v Hrnčiarskom Kráľovstve.

Mgr. Jitka Fiľová