Piataci si overili svoje vedomosti a zručnosti

Školský rok sa už pomaly končí a každý z nás sa už teší na letné prázdniny. Pred vytúženým oddychom nás však ešte čaká náročné obdobie bilancovania a overovania získaných vedomostí. Bilancovať budú aj naši piataci. Tento školský rok bol pre nich plný zmien. Ukončili vzdelávanie prvého stupňa a prešli na druhý stupeň. Museli si zvyknúť na iný systém získavania vedomostí, na nových učiteľov, ktorých bolo odrazu viac. Aj požiadaviek na získané vedomostí našim piatakom pribudlo. A ako to zvládli? To uvidíme...
      Aby sme im však spríjemnili záverečné bilancovanie školského roka, rozhodli sme sa vedomosti z oblasti jazyk a komunikácia overiť už v predstihu. A tak sme v jeden krásny jarný deň zrušili piatakom vyučovanie a pripravili sme pre ne overovanie vedomostí v praxi. Žiaci piateho ročníka si zmerali svoje sily v troch oblastiach anglický jazyk, literárna výchova a dramatická výchova.
      Oblasť literatúry zmapovala PaedDr. Andrea Poláková. Žiaci si formou didaktických hier a súťaží zopakovali učivo z literatúry. Zaujímavou aktivitou bolo predvádzanie pantomímy, cieľom ktorej bolo uhádnuť autora a názov literárneho diela. Schopnosť žiakov interpretovať jednotlivé ukážky boli fantastické a za predvedené výkony ich spolužiaci odmenili búrlivým potleskom. Adrenalínovou a časovo najnáročnejšou úlohou tejto časti bolo čo najrýchlejšie poskladať obrázkové puzzle.
      Vlohy pre dramatické umenie objavovala u našich žiakov Mgr. Jitka Fiľová. O tom, že deti sa vedia aj odviazať a podať získané vedomosti o bábkovej hre či filmovej rozprávke v praxi svedčia ich výkony. Jednotlivé skupinky si najskôr vytvorili vlastný mini scenár na krátke dramatické etudy, tie si rýchlo nacvičili, predviedli i nafilmovali. Výsledkom boli bábkové hry O zrode sveta, divadelné miniatúry podľa literárnej predlohy či filmové ukážky Popletenej rozprávky.
      V tretej časti si zručnosti piatakov komunikovať v anglickom jazyku overila PaedDr. Jarmila Žipajová. Po riešení osemsmeroviek a tajničiek žiakov upútalo skladanie slov z poprehadzovaných písmen, rýmovanie v angličtine či kreslenie podľa navigácie v anglickom jazyku. Na záver si svoje vedomosti ešte raz overili vo vedomostnom kvíze.
      Víťazmi boli všetci. Aj tí lepší, aj tí horší. Žiaci nás presvedčili, že na druhom stupni sa už udomácnili a zároveň získali aj dostatok vedomostí z oblasti jazyk a komunikácia. Aj tí, ktorým to nešlo úplne najlepšie, si z tohto dňa niečo predsa len zobrali. Všetci vedia, že učený z neba nikto nespadol, a že skutočný bojovník vie, že i keď prehrá bitku, zdokonalí si svoje umenie ovládať meč. A nabudúce dokáže bojovať oveľa obratnejšie.:-)

Mgr. Jitka Fiľová