Literárne talenty z Humenného získali zlato, striebro i bronz

Mladé literárne talenty zo Základnej školy Hrnčiarskej 13 v Humennom získali v celoslovenskej súťaži Kukučínova literárna Revúca zlaté, strieborné i bronzové pásmo. Do známej literárnej súťaže, ktorú každoročne organizuje Prvé slovenské literárne gymnázium v Revúcej sa žiaci zo Základnej školy Hrnčiarskej 13 zapájajú už pár rokov a zatiaľ vždy úspešne. K písaniu kvalitnej literárnej tvorby vedieme žiakov nielen na hodinách slovenského jazyka a literatúry, ale aj na hodinách tvorivého písania či mediálnej výchovy. Veríme, že umenie vyjadriť sa nielen ústne, ale aj písaným slovom sa im v živote zíde. A naša snaha už prináša aj ovocie.
      12. ročník celoslovenskej súťaže pre žiakov 8. a 9. ročníka má z roka na rok vyššiu úroveň. Na súťažiacich sa kladú vysoké požiadavky, hodnotí sa fabulácia príbehov, štylistika, patričný spád deja, poetika, symbolika či celkový estetický dojem. Odborná porota hodnotí súťažné práce v troch kategóriách – poézia, próza a publicistika. A aj v tomto školskom roku mali z čoho vyberať. Do tohto ročníka Kukučínovej literárnej Revúcej bolo zaslaných celkovo 180 literárnych prác, z toho 58 próz a 122 básní!!! A ako sa porota vyjadrila v celkovom hodnotení: „Nejde však len o kvantitu, ale kvalita súťaže sa črtá najmä vo vynikajúcich prácach v oboch žánroch. Opäť sa teda objavili veľmi „zdravé“ literárne pokusy aj v poézii, aj v próze.“
      Nás teší, že na tejto celoslovenskej súťaži úspešne reprezentovali nielen školu, ale aj mesto Humenné títo žiaci:

• Jakub Überlauer: zlaté pásmo v kategórii próza;
  • Erika Krivjanská: strieborné pásmo v kategórii poézia;
  • Dominik Čičak: bronzové pásmo v kategórii próza.
Všetkým trom úspešným literátom blahoželáme!

Na záver už len pár slov, ktoré za porotu napísal Mgr. Marian LACKO, učiteľ literárnej tvorby na PSLG v Revúcej:

„V próze víťazi ponúkli veľmi zaujímavú fabuláciu príbehov, ktoré majú často veľmi dobrú štylistiku a dej má aj patričný spád. Dokonca Jakub s náznakom postmodernej výstavby diela! Často potvrdzujú v svojich poviedkach veľmi dobrý rozprávačský talent. V poézii sa opäť potvrdili talenty z východu Slovenska, ktoré k dosiahnutiu zlatého pásma možno potrebujú len trochu viac skúseností a vypísanosti. Jednoducho, ešte im treba trochu „dorásť“.“

Mgr. Jitka Fiľová