Správaj sa normálne

V školskom roku 2006/2007 sa Základná škola na Hrnčiarskej ulici v Humennom prvýkrát zapojila do informačného a preventívneho projektu Správaj sa normálne. Zúčastnili sa ho žiaci 5. ročníka, pre ktorých je aj tento projekt určený.
      O to, ako žiakov nielen informovať, ale im aj poskytnúť konkrétne rady, sa snažili dvaja príslušníci PZ v Humennom: Ladislav Soták a Jaroslav Fabian. Na prácu s deťmi boli špeciálne pripravení a za pomoci pracovných listov i iných pomôcok priblížili piatakom desať zaujímavých tém:
  • Priatelia policajti / predstavenie polície a jej úloh /,
  • Kto kradne, je zlodej / o krádežiach a o tom, ako im predchádzať /,
  • A pôjdeš v tom s nami / o násilí a normálnom spolunažívaní /,
  • Správaj sa normálne / o bezpečnosti v cestnej premávke a cestovaní /,
  • To musíš vedieť / o bezpečnosti v cestnej premávke /,
  • Zákerná droga, Bingo! .... za moje peniaze, Na zdravie! Ďakujem, radšej nie! / o rizikách závislostí /,
  • Odpáľ to do vzduchu! / o používaní zábavnej pyrotechniky /,
  • Každý je iný! / o rasizme a diskriminácii /.

Cieľom projektu je budovať dôveru medzi políciou, školou, dieťaťom, rodinou a verejnosťou. Táto zábavná a zároveň poučná forma žiakov v mnohom motivovala a pripravila ich na riešenie rôznych krízových situácií, s ktorými sa v živote môžu stretnúť.
      Keďže tento preventívny projekt pokračuje na našej škole aj tento rok, veríme, že do budúcnosti prinesie svoje ovocie. Veď naše deti majú dobré vedomosti, sú chápavé a všetci chceme, aby sa v živote uberali tým správnym smerom.

Mgr. Jana Kurilová