Nadané deti v PARLAMENTE

24. októbra 2012 vo večerných hodinách sa dve triedy pre mimoriadne nadané deti zo Základnej školy Hrnčiarskej v Humennom, presnejšie VIII.A a VII.A trieda, spolu so svojimi triednymi učiteľkami Mgr. Jitkou Fiľovou a Mgr. Vierou Hovancovou vybrali vlakom na dlhú cestu naprieč Slovenskom. Z východu na západ priamo do Bratislavy. Hlavný cieľ nášho výletu, Národná rada Slovenskej republiky – parlament, mal poznávací charakter. Prišli sme si v praxi overiť poznatky získané v školských laviciach, poobzerať si parlamet, oboznámiť sa s jeho fungovaním, no najmä stretnúť sa na pôde parlamentu s pani poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky a primátorkou mesta Humenné, s PhDr. Janou Vaľovou.
Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu
      Po bezpečnostnej prehliadke a prehliadke parlamentu sme sa usadili na balkóne v rokovacej sále a vcítili sme sa ako žurnalisti a novinári. Z balkóna sme vypočuli jednotlivé rozpravy poslancov, a dôkladne sme si poobzerali miestnosť, hlasovacie zariadenia a najmä prácu našich poslancov. Tešili sme sa však najmä na stretnutie s našou pani primátorkou, Janou Vaľovou. To sa uskutočnilo vo viacúčelovej sále, kde nám pani primátorka veľmi ochotne porozprávala o politike a slovenskom parlamente a trpezlivo odpovedala na naše zvedavé otázky týkajúce sa nášho mesta. Tak sme sa dozvedeli, čo všetko sa v najbližšej dobe v Humennom plánuje spraviť, ako hospodárime, aké sú vízie mesta do budúcnosti... Neskôr sme sa cez tunel z parlamentu dostali priamo do kancelárií pod hradom, kde sme navštívili kanceláriu pani Vaľovej. Musíme uznať, že naša pani primátorka sa nám venovala až nad očakávania, za čo jej veľmi pekne ďakujeme.
Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu
      Obohacujúcu návštevu parlamentu sme ukončili obhliadkou Bratislavského hradu, kde sme si užili nádherný výhľad na mesto. Ešte pred odchodom sme si oddýchli v Auparku, no potom sme sa už rozlúčili s Bratislavou a odišli sme vlakom naspäť do Humenného. Domov sme prišli plný nových zážitkov a nezabudnuteľných momentov.

Jakub Überlauer
Mladý redaktor