Aj OČaP môže byť zaujímavý

Najmä vtedy, keď neučia „okukaní“ učitelia, ale policajti, požiarnici, zdravotníci. Tí totiž spestria svoj výklad praktickými ukážkami svojej práce, pútavým rozprávaním vlastných zážitkov a umožnia zažiť to, čo v škole a v bežnom živote je výnimočné a niekedy aj neuskutočniteľné. Tak to bolo aj 12.10.2007, kedy sa na ihrisku ZŠ na Hrnčiarskej ulici uskutočnila teoretická časť OČaP-u.

V rámci zdravotníckej prípravy sa žiaci po ročníkoch oboznámili so zásadami poskytovania prvej pomoci, spôsobmi ošetrovania jednotlivých druhov poranení a presunom zranených. Civilná ochrana bola zameraná na oboznámenie sa s ochrannými prostriedkami a činnosťami pri vyhlásení rôznych druhov poplachov, správaním sa pri evakuácii a spôsobmi ochrany obyvateľstva pri rôznych druhoch ohrozenia. Žiaci si tiež rozšírili poznatky o orientácii v prírode, pohybe a správaní sa pri pobyte v prírodnom prostredí. Teoretický výklad bol doplnený praktickými ukážkami, takže sa pri ňom žiaci nenudili a „vyučovacia hodina“ im ubehla veľmi rýchlo.

Najviac sa všetci tešili na ukážku práce kynológov a hasičov. So zatajeným dychom sledovali, ako vzorne psíky plnia pokyny cvičiteľov, ako rýchlo dokážu dobehnúť a zneškodniť páchateľa. Neraz ich výkony odmenili potleskom, a keby psíky neboli unavené po nočnej práci, ani by ich neboli pustili z ihriska. Veľkú pozornosť venovali aj ukážkam práce požiarnikov. Veď nestáva sa každý deň, aby na vlastné oči videli hasenie požiaru hasičskou striekačkou, liezli po požiarnickom rebríku, vyskúšali si hasičský ochranný odev či sedeli v požiarnickom aute.

Podobné zážitky im poskytli aj príslušníci Policajného zboru. Umožnili žiakom povoziť sa po ihrisku za sprievodu sirény v policajnom aute, nasadiť kamarátovi policajné putá, vyskúšať si ochranné vesty a rôzne typy zbraní, oboznámiť sa s ich fungovaním i použitím a dozvedieť sa mnoho podrobností o práci policajtov.

Táto akcia, ktorá sa už tradične začala nácvikom evakuácie školy pod dohľadom bezpečnostného technika p. Harvilika a úspešne pokračovala teoretickou prípravou na jednotlivých stanovištiach, len potvrdila, že aj teória sa dá vysvetliť a naučiť netradične a pútavo.

Mgr. Anna Hajníková