Nasehumenne.sk zaškoľuje žiakov - budúcich žurnalistov

Pár mesiacov po spustení portálu nasehumenne.sk dosiahol portál veľmi veľkú popularitu v humenskom regióne. V dobe, keď nás bombardujú negatívne správy z každej strany, je tento projekt výnimočný. A to najmä kvôli tomu, že oboznamuje ľudí iba s pozitívnymi správami a radami. Úspech bol pre autorov portálu inšpiráciou k tomu, aby aj nás, humenských žiakov, zaškolili a naučili, ako sa ozajstné publicistické správy píšu.
      Prvé mediálne školenie portálu nasehumenne.sk sa uskutočnilo 12. 2. 2013 na pôde Cirkevnej spojenej školy v Humennom. Nechýbali sme na ňom ani my, nádejní redaktori zo záujmového útvaru Mladý redaktor. A veru sme sa aj čosi nové naučili... Autori nás najskôr oboznámili so svojim projektom – s motiváciou, cieľom, s fungovaním portálu ale aj s jeho víziou. Postupne prešli k hlavnej myšlienke školenia, a to naučiť nás, žiakov, písať správy. Je veľmi dôležité vedieť, čo vlastne správa je a čo všetko má obsahovať. Teraz už vieme, že v žurnalistike je najdôležitejší nielen pútavý titulok, ale aj pútavé čelo správy - perex. Získané vedomosti sme si hneď vyskúšali aj v praxi. Naše tvorivé hlavy dokázali za krátku dobu napísať prvé titulky a perexy, ktoré by, ako zhodnotili aj autori portálu, boli schopné čitateľa upútať. Nakoniec sa na našich papieroch zrkadlili už hotové publicistické správy.
      Zo školenia sme odchádzali plní nových vedomostí a skúseností so žurnalistikou. Dohodli sme sa na pravidelnej spolupráci s portálom a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie. Zároveň by sme sa chceli úprimne poďakovať za možnosť overiť si vlastné vedomosti a zručnosti v praxi aj mimo školy. Veď možno práve teraz autori portálu naštartovali budúcu generáciu mladých žurnalistov a redaktorov.

Jakub Überlauer
Mladý redaktor