,,Morena, Morena! Za koho´s umrela?"

Príchod najkrajšieho ročného obdobia bol na území Slovenska oddávna spájaný s rôznymi ľudovými tradíciami. Jednou z nich, ktorá má korene ešte v predkresťanskom období, je vynášanie Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat. Tento zvyk sa zachoval do dnešných čias.
      Aj piataci z našej školy sa každoročne pripájajú k tomuto sviatku. Ani tento rok to nebolo inak. Ľudové pásmo s výkladom a tvorivou dielňou pre nich pripravili dievčatá zo záujmového útvaru Mladý redaktor. Ruky k dielu priložili aj výtvarníci z Farebného ateliéra, ktorí vyrobili krásnu Morenu. Obliekli jej krásne kvietkované šaty a na hlavu jej uviazali šatku. Piatakov sprevádzali žiaci z Mladého redaktora.
      Kto bola vlastne Morena? Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti. Medzi ľuďmi je známa ako ukrutná a škaredá starena, no nie je to celkom tak. Je vraj veľmi krásna...
      Aj tá naša nebola na zahodenie, aj keď sme ju v sprievode všetkých piatakov napokon vyniesli na Most lásky nad Laborcom. Počas dlhej cesty zo školy na Most lásky sme spievali krásne slovenské ľudové piesne. Na moste sme si ešte raz pripomenuli význam a symboliku tohto sviatku a pomocou rečňovaniek a zaklínadiel sme Morenu podpálili a úspešne utopili.
      Teraz už jar môže pokojne prísť k nám, veď Morena už stratila svoju moc... A tak sme sa rozlúčili so zimou a privítali jar.

Lívia Kašayová, Lívia Gašparová
Mladý redaktor