Morena, Morena...

      Zvyk vynášať Morenu je jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti. Medzi ľuďmi je známa ako ukrutná a škaredá starena, no nie je to celkom tak. Je vraj veľmi krásna...
Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu
      Kto Morena je, prečo sa vynáša z dediny von a kde vznikla táto tradícia sme si už tradične pripomenuli 26. marca aj my, žiaci základnej školy Hrnčiarskej v Humennom.
Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu
      Žiaci piateho ročníka sa najskôr zúčastnili tvorivých dielní pod vedením p. Fiľovej, p. Hovancovej a p. Dzurkovej, počas ktorých sa oboznámili formou prezentácie s jarnými ľudovými zvykmi, najmä s už spomínaným zvykom vynášania Moreny. Získané informácie si mohli overiť formou pracovných listov zameraných na prácu s textom, a tiež formou hravého kvízu.
Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu
      Na záver žiaci V.A triedy vytvorili MORENU podľa starej tradície z dvoch drevených palíc v tvare kríža obkrútených slamou. Obliekli ju jednoducho, do bielej halenky a sukne. Na hlavu jej uviazali šatku.

      V sprievode všetkých piatakov sme napokon vyniesli Morenu na Most lásky nad Laborcom. Tu sme si ešte raz pripomenuli význam a symboliku tohto sviatku a pomocou rečňovaniek a zaklínadiel sme Morenu podpálili a úspešne utopili. Teraz už jar môže pokojne prísť k nám, veď Morena už stratila svoju moc...

      Morena, bohyňa oddychu, zimy a smrti, opäť odišla do Veselovho kráľovstva...

Mgr. Jitka Fiľová