Vynášanie Moreny

Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti, veľmi známa i v dnešnom folklóre. Symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky.

Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu

Zvyk vynášať Morenu je jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka.

23. marca sme sa aj my už po tretíkrát pridali k tejto tradícii. Žiaci piateho ročníka sa najskôr pod vedením p. Fiľovej vytvorili Morenu podľa starej tradície z dreva, slamy a kúskov odevu. Spolu s Morenou sa zúčastnili tvorivej dielne, kde sa oboznámili formou prezentácie zoznámili s jarnými ľudovými zvykmi, najmä s už spomínaným zvykom vynášania Moreny. Získané informácie si mohli overiť formou pracovných listov zameraných na prácu s textom, a tiež formou hravého kvízu, ktoré pre žiakov pripravili p. Hovancová a p. Dzurková.

V sprievode všetkých piatakov sme napokon vyniesli Morenu na Laborec. Tu sme si ešte raz pripomenuli význam a symboliku tohto sviatku, zaspievali sme si a pomocou rečňovaniek a zaklínadiel sme Morenu podpálili a úspešne utopili. Teraz už jar môže pokojne prísť k nám, veď Morena už stratila svoju moc...

Mgr. Jitka Fiľová