Vynášanie Moreny

      Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti, veľmi známa i v dnešnom folklóre. Symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky.
      Zvyk vynášať Morenu je jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Najčastejším termínom vynášania Moreny je Smrtná nedeľa, pôstna nedeľa dva týždne pred Veľkou nocou.
      22. marca sme sa aj my už po druhýkrát pridali k tejto tradícii. Žiaci piateho ročníka sa najskôr formou práce s textom, súťažami, a tiež pomocou prezentácie zoznámili s jarnými ľudovými zvykmi, najmä s už spomínaným zvykom vynášania Moreny. Šikovné žiačky V.B triedy už v predstihu vyrobili slamenú Morenu, ktorú sme neskôr v sprievode všetkých piatakov vyniesli na Laborec. Tu sme si ešte raz pripomenuli význam a symboliku tohto sviatku, zaspievali sme si a pomocou rečňovaniek sme Morenu podpálili a úspešne utopili. Teraz už jar môže pokojne prísť k nám, veď Morena už stratila svoju moc...

Mgr. Jitka Fiľová