MOJA VOĽBA

Každý jednotlivec má možnosť voľby. Ako žiť? Žiť zdravo? Ako a s kým bude tráviť voľný čas... Volieb a rozhodnutí je v živote človeka veľa. Z dejín ľudstva však vieme, že práve odvaha zvoliť si vlastnú cestu prináša ľuďom novú kvalitu a nové možnosti. Treba už len dbať na to, aby tie rozhodnutia boli správne. Práve v dnešnej konzumnej dobe je táto otázka veľmi dôležitá. Klimatické zmeny, čerpanie prírodných zdrojov a devastácia životného prostredia je veľká. Náš život je týmito zmenami ovplyvnení a práve to nás núti rozmýšľať, ako ďalej. Nechceme predsa žiť v zdevastovanom prostredí. Aká bude naša voľba? Ako budeme ďalej žiť? Čo spravíme, aby Zem bola naďalej našim domovom?
      Nad podobnými otázkami sa zamýšľajú aj naši žiaci nielen na hodinách environmentálnej výchova, ale aj na hodinách tvorivého čítania a písania. Veľakrát spod ich pier vychádzajú originálne nápady, ako chrániť našu Zem, ale aj úprimné vyznania vychádzajúce z hĺbky detskej duše. Čistota detského zmýšľania podfarbená umeleckými prostriedkami je zárukou zaujímavých malých umeleckých dielok. Aj u nás sa ich zopár takýchto dielok našlo, a tak sme skúsili šťastie a poslali ich na celoslovenskú environmentálnu literárnu súťaž, ktorú aj tento pre školské environmentálne kluby pripravila environmentálna mimovládna dobrovoľná a nezisková organizácia Strom života. A oplatilo sa.
      Do šiesteho ročníka literárnej súťaže Moja voľba sa zapojilo množstvo klubov z celého Slovenska. Porota preto mala ťažkú úlohu. A aj vďaka jej rozhodnutiu sa na 3. mieste celoslovenskej literárnej súťaže umiestnila naša talentovaná Paulínka Šompľáková. Ocenenie za zaujímavú prácu získala tiež Dianka Mundíková.

Obom dievčatám blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov v literárnej tvorbe!

Mgr. Jitka Fiľová