Nadaní žiaci vzdelávaní podľa programu APROGEN bodovali
na celoslovenskom kole Logickej olympiády

V druhom ročníku celoslovenskej súťaže LOGICKÁ OLYMPIÁDA bodovali aj nadaní žiaci z Humenného. Do tejto súťaže pre intelektovo nadaných žiakov sa zapojili aj naše tri základné školy, ktoré vzdelávajú nadané deti v špeciálnych triedach alebo integrovane v klasických triedach: ZŠ Hrnčiarska, ZŠ Dargovských hrdinov a ZŠ Jána Švermu. Z troch humenských škôl najlepšie obstála ZŠ Hrnčiarska, ktorá vzdeláva nadané deti podľa overeného programu APROGEN v triedach pre nadané deti.
      Organizátorom súťaže je OZ Prešovské nadané deti a Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove Hlavným organizátorom súťaže bolo Občianske združenie Prešovské nadané deti a Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove. Spoluorganizátormi bola Katedra špeciálnej pedagogiky PF PU v Prešove, mesto Prešov, Nadácia Intenda, Spoločnosť pre špeciálnu a liečebnú výchovu v Slovenskej republike a Okresný úrad, odbor školstva v Prešove.
      Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov zaujala nielen žiakov, ale aj pedagógov, rodičov, študentov, či laickú verejnosť. Dôkazom toho je fakt, že v tomto roku sa školských kôl olympiády zúčastnilo 2254 žiakov z celého Slovenska! 100 najlepších žiakov z rôznych kútov Slovenska, víťazov školských kôl, sa stretlo 9. apríla 2014 na celoslovenskom kole Logickej olympiády na pôde Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.
      Podujatie slávnostne otvorila doc. PaedDr. Bibiána Hlebová, PhD. a prítomným sa prihovorilo mnoho významných ľudí. Súťažiacich potešil aj pozdrav od ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušana Čaploviča vo forme listu, z ktorého citujeme: „Môj obdiv si však zaslúžia všetci žiaci, ktorí sa do celoslovenskej Logickej olympiády zapojili, zvlášť vy, ktorí ste postúpili do finále. Verím, že sa vám vo vašom ďalšom živote podarí skúsenosti nadobudnuté počas vašich školských rokov zúročiť, a že každý, kto mal podiel na vašom rozvoji, bude môcť byť na vás právom hrdý...“
      Celoslovenské finále prebiehalo dvojkolovo v dvoch súťažných kategóriách, a to v kategórii A (žiaci 1. - 4. ročníka), a v kategórii B (žiaci 5. - 9. ročníka). Jednotlivé úlohy boli rozdelené do 4 okruhov: logický úsudok, matematický úsudok, priestorový úsudok a verbálne myslenie. Kým žiaci rozmýšľali nad logickými úlohami, dospelí (rodičia, učitelia, študenti, vysokoškolskí pedagógovia) sa mohli započúvať do zaujímavých prednášok z oblasti edukácie nadaných žiakov, ktoré prebiehali paralelne s testovaním žiakov v susednej miestnosti.
      Na vyhlásenie víťazov Logickej olympiády intelektovo nadaných žiakov napäto čakalo okrem rodičov, učiteľov či médií aj 9 humenských nadaných žiakov. A oplatilo sa. Spomedzi 100 nadaných žiakov sa medzi úspešnými riešiteľmi v prvej 50-tke ocitli 5 Humenčania. V kategórii A sa medzi úspešných riešiteľov zaradili Richard Gerboc zo ZŠ Jána Švermu a Barbara Muchová zo ZŠ Hrnčiarska. V kategórii B sa na peknom 7. mieste umiestnil Ján Kačur zo ZŠ Hrnčiarska a úspešná bola tiež Alžbetka Csontosová tiež zo ZŠ Hrnčiarska.
      Najväčším milým prekvapením bola štvrtáčka Bibiána Pavlíková zo ZŠ Hrnčiarska, ktorá sa vzdeláva v triede pre intelektovo nadané deti programu Aprogen pod vedením Mgr. Heleny Botkovej. V celoslovenskom kole Logickej olympiády sa umiestnila na úžasnom 2. mieste!
      Svojim vysokým umiestnením reprezentovala nielen školu, ale aj všetkých Humenčanov. Zo súťaže si odniesla okrem dobrého pocitu aj hodnotnú cenu a finančnú poukážku na nákup kníh z ponuky vydavateľstva Orbis Pictus, ako aj členstvo v klube Orbis Pictus Istropolitana pre svoju školu.

Bibke aj ostaným úspešným finalistom celoslovenského kola Logickej olympiády blahoželáme!

Mgr. Jitka Fiľová
vedúca MZ APROGEN pre ISCED II