Nevšednými cestami cez oblohu nad nami

Už tradične sa žiaci našej školy zúčastňujú exkurzie do Leteckého múzea na košickom letisku a do planetária v Centre voľného času Domino v Košiciach.
      Planetárium, astronomické laboratórium, napomáha výučbe astronómie a prispieva k štúdiu, ako aj k pochopeniu vesmíru okolo nás. Keďže astronómia sa na školách nevyučuje ako samostatný predmet, ale je včlenená do geografie, planetárium zohráva veľkú úlohu pri dopĺňaní a prehlbovaní vedomostí, ktoré žiaci získali na vyučovacích hodinách. A preto aj v tomto školskom roku pani učiteľka Zástěrová umožnila žiakom piateho ročníka bližšie preniknúť do zákutí vesmíru a zorganizovala pre nich túto zaujímavú exkurziu.
      Naši žiaci mali možnosť sledovať umelú hviezdnu oblohu, súhvezdia, slnečnú fotosféru a mnohé iné zaujímavosti o vesmíre 22. októbra. O tom, že ich to naozaj upútalo, svedčí aj množstvo otázok, ktoré žiaci kládli na pôde planetária, ale aj po ceste domov.
      Cestu za poznaním sme zavŕšili v Leteckom múzeu v Košiciach. V interiéri a exteriéri múzea mali žiaci možnosť vidieť vyše 30 historických strojov a prístrojov, letecké motory, meracie, navigačné a iné prístroje používané v lietadlách a porovnať leteckú techniku od jej počiatkov až doteraz. Žiaci sa tiež mohli posadiť do vybraného lietadla a pozrieť si jeho interiér. Medzi vystavovanými exponátmi nechýbala ani zbierka originálnych lietadiel, napr. MIG-15, 21, vrtuľníky, stíhačky a iných lietadiel z rôznych štátov, ktoré darovali iní štátnici nášmu bývalému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi.
Exkurzia žiakov zaujala a domov odchádzali plní nových vedomostí a zážitkov.

Mgr. Jitka Fiľová