Nevšednými cestami cez oblohu nad nami

Dňa 2.12.2008 sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie v Košiciach. Navštívili planetárium v Centre voľného času Domino a Letecké múzeum na košickom letisku.
      Planetárium je astronomické laboratórium, ktoré napomáha výučbe astronómie a prispieva k štúdiu, ako aj pochopeniu vesmíru okolo nás. Keďže astronómia sa na školách nevyučuje ako samostatný predmet, ale je včlenená do geografie, planetárium zohráva veľkú úlohu pri dopĺňaní a prehlbovaní vedomostí, ktoré žiaci získali na vyučovacích hodinách.
      Naši žiaci mali možnosť sledovať umelú hviezdnu oblohu a na nej súhvezdia, slnečnú fotosféru, dostali podrobné informácie o planétach a trpasličích planétkach. V závere si pozreli krátku astronomickú rozprávku.
      Na letisku mali žiaci možnosť vidieť a porovnať leteckú techniku od počiatkov až doteraz. V interiéri i exteriéri expozície bolo vyše 30 historických strojov a prístrojov, letecké motory, meracie, navigačné a iné prístroje používané v lietadlách.
      Osobitnú a najzaujímavejšiu skupinu tvorili zbierky originálnych lietadiel, napr. MIG-15, 21, vrtuľníky, stíhačky a iných lietadiel z rôznych štátov, ktoré darovali bývalému prezidentovi Slovenska Rudolfovi Šusterovi. Výstava žiakov zaujala aj preto, že sa mohli posadiť do lietadla a pozrieť si jeho interiér.
      Pri odchode sa žiaci zapísali do knihy návštev a poďakovali sa za podrobný výklad, a aj za to, že im bola umožnená exkurzia, hoci sezóna už skončila.

Mgr. Mária Zástěrová