Humenský Korzár v našej škole

23. novembra do našej školy, presnejšie na hodinu mediálnej výchovy do V.A triedy, prišli ľudia pracujúci pre týždenník Korzár. Pani Anna Kornajová, šéfredaktorka Humenského Korzára, pani Gabriela Vajdová, obchodná manažérka Korzára, a pani Jana Vargová, redaktorka informačného servisu. Tri ženy, ktoré nás svojim pútavým rozprávaním vtiahli do víru spracovávania informácií a výroby novín.
       Pani Kornajová, šéfredaktorka, nám porozprávala o spôsobe získavania, zhromažďovania a spracovania informácií do novín. Oboznámila nás s prácou novinára, s jej výhodami aj úskaliami. Prakticky nám ukázala výrobu jedného článku do novín.
       Výroba novín úzko súvisí s financiami. O ich získavaní najmä formou reklám nám porozprávala obchodná manažérka, pani Vajdová. Práve jej úlohou je zabezpečiť dostatok financií, oslovuje rôzne firmy a podnikateľov a dohaduje sa s nimi na forme reklamy v novinách, vysvetľuje jej význam, odporúča jej formát a grafiku.
       K slovu sa dostala aj pani Vargová, redaktorka informačného servisu. Ako nám sama povedala, jej práca si vyžaduje maximálnu spoľahlivosť a hodnovernosť, pretože uverejnené informácie musia byť absolútne presné.
       Už vieme, že okrem mnohých správ v Humenskom Korzári nájdeme aj rôzne upútavky, reklamu, inzerciu, ponuky voľných pracovných miest, rozpis služieb v lekárni a mnoho ďalších užitočných informácií. Dozvedeli sme sa ako sa spracováva novinový článok, čo by mu nemalo chýbať, aké témy sú vhodné do novín, ako redaktori získavajú informácie, čo je uzávierka, novinárska etika a aká časovo náročná je práca redaktora.
       Na záver by som chcela poďakovať nielen trom šikovným ženám, vďaka ktorým Humenský Korzár funguje, ale aj pani učiteľke Fiľovej, ktorá zaujímavú besedu vymyslela a pracovníčky Korzára pozvala k nám. Ďakujeme.

Ráchel Reháneková, Mladý redaktor