Vlastnoručne vyrobené knihy

Knihy. Pre niektorých neoddeliteľná súčasť povinného čítania a učenia sa, pre iných čas oddychu. Pre niekoho povinnosť, pre iného záľuba. Krásna a rôznorodá záľuba, ktorá ponúka každému to pravé, orechové. Stačí si len vybrať.
      Niekto siahne po knihách veršov, iného zaujmú obrázkové knihy o zvieratkách, rozprávky, bájky, povesti. Knihy o prírode, či príbehy zo života, knihy zo sveta vedy a techniky, cestopisy a životopisy, dobrodružné knihy, atlasy či encyklopédie.

No čoraz viac je medzi nami tých, ktorí po knihe nesiahnu. Prečo je to tak? Odpovedí na túto otázku je veľa. Nezáujem, televízia, internet... No naším cieľom nebolo pátranie po príčinách ale naopak. Chceli sme žiakov 6. a 7. ročníka opäť prilákať ku knihe a poukázať nielen na jej obsahovú hodnotu, ale aj na jej vznik.

Žiaci sa počas hodín literatúry a výtvarnej výchovy podrobne oboznámili s procesom výroby kníh. Uvedomili si, koľko úsilia je skrytého v jednej knihe. Na knihy si začali pozerať iným pohľadom. Spoločne sme hľadali spôsob, ako prilákať deti naspäť ku knihám. Nakoniec sme si vybrali jednou z mnohých ciest. Začali sme vyrábať vlastné knihy, ktoré upútajú už svojim vzhľadom, spracovaním, formátom... Samozrejme, že naše knihy majú ešte ďaleko od autorských kníh. Veď ich obsahom nebola naša vlastná tvorba ale tvorba známych autorov a výtvarníkov. Aj ich prevedenie nie je ešte dokonalé, no my sme so svojou prácou spokojní. Spracovali sme diela, s ktorými sa v školskom prostredí stretávame často, no nie stále s chuťou. Ako sa nám to podarilo? Posúďte...

Mgr. Jitka Fiľová