Mladí redaktori bodovali

ČLOVEK, OSOBNOSŤ, SLOBODA...

Pojmy, za ktorými sa skrýva len prirodzená potreba ľudí. Pojmy, ktoré môžu motivovať mladých ľudí k tomu, aby sa zamysleli nad jednoduchými a obyčajnými vecami, nad tým, čo má ozajstnú hodnotu a čo človek obvykle pochopí až vtedy, keď si na to sám „zažije“.

Kliknutím zväčšiť fotografiu
      Nad týmito pojmami sa zamýšľali aj žiaci zo záujmového útvaru Mladý redaktor pri základnej škole Hrnčiarskej 13 v Humennom. Tvorili, písali, dedukovali, sumarizovali... Svoje myšlienky dávali na papier rôznymi formami. Okrem žánrov krásnej literatúry sa však deti zamerali najmä na žánre publicistického štýlu. Písali eseje a novinové články. Vytvorili hodnotné a zaujímavé literárne práce, nad ktorými by sa mnohí dospelí mohli zamyslieť a poučiť. S vytvorenými prácami sa mladí redaktori prezentovali aj na 4. ročníku celoslovenskej literárnej súťaže Hodžov novinový článok 2011, ktorú vyhlasuje ZŠ Milana Hodžu s MŠ Škarniclova 1 v Bratislave v spolupráci s Ústavom politických vied SAV a Národným osvetovým centrom pod záštitou premiérky vlády SR pani Ivety Radičovej.
Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu
      Téma tohto ročníka Ako sa v človeku nestráca človek bola inšpirovaná slovami nedávno zosnulého slovenského spisovateľa Ladislava Ťažkého: „Človeče, zostaň človekom, bráň sa, aby sa z teba nestal stroj na ničenie, na zabíjanie ľudí, alebo krvilačné zviera. Chráň si city, na druhého sa dívaj ako na seba, ver, že žiješ v druhých ľuďoch, v ich milióntych podobách, v rôznych vekových skupinách, s bielou, čiernou, žltou, červenou farbou pleti. Ak budeš ľudským človekom, budeš človekom bohatým, človekom moderným, človekom budúcnosti.“
      A že práce boli ozaj na vysokej úrovni svedčí aj fakt, že z množstva prác zo všetkých kútov Slovenska naše tri nádejné redaktorky dosiahli veľmi pekné umiestnenia. Nikoleta Taňkošová sa umiestnila v striebornom pásme, Natália Kotěšovská v brondzovom pásme a Simona Čechová získala čestné uznanie. Dievčatá sa 21. júna zúčastnili aj slávnostného vyhodnotenie súťaže v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave.
Kliknutím zväčšiť fotografiu
      Opäť sa ukázalo, že mnohým ľuďom, aj mladým, nie je jedno, ako žijeme a ako premýšľame... Moderná doba prináša mnoho nánosov, ktoré sa pod vplyvom rôznych záujmových skupín, reklám a bezduchých lákadiel lepia na našu mládež. Mladým ľuďom trčia z uší káble. Nevedia, aký zvuk vydáva ulica, nepočujú, keď ráno spievajú vtáci. Komunikujú masovo cez sociálne siete, obnažujú svoje súkromie, uverejňujú fotografie, za ktoré sa raz budú hanbiť, a skrytí za anonymné debaty chŕlia zo seba vulgarizmy, ktorými ubližujú iným ľuďom. A často zabúdajú na takú jednoduchú vec, ako je obyčajný rozhovor, úsmev, či pozdrav... Na jednoduché a obyčajné veci, ktoré robia ľudí lepšími a život príjemnejším.
      Práve preto si vážme každého mladého človeka, ktorý sa pozerá na svet otvorenými očami a načúva svojmu okoliu bystrými ušami.

Mgr. Jitka Fiľová