Neobyčajná kniha Daniela Heviera a neobyčajných detí

Deti zo ZŠ Hrnčiarskej sa 22. mája 2013 stretli v Prešove s významným slovenským spisovateľom Danielom Hevierom, autorom veľkého množstva zaujímavých a tvorivých kníh pre deti, ale aj pre dospelých.
      Spisovateľ Daniel Hevier v poslednej dobe napísal unikátnu knihu KR.V. alebo krajina V, čiže Kráľovná Viktória, ktorej vznik iniciovala spoločnosť Bayer spolu so Slovenským hemofilickým združením. A nenapísal ju sám. Hevierova kniha KR.V. je neobyčajná nielen svojou témou - hemofíliou (nízka zrážanlivosť krvi), ale najmä preto, že ju vytvoril spolu s deťmi, ktoré touto chorobou naozaj trpia.
      Kniha napriek svojej téme však nie je napísaná ako príručka biológie či medicíny. Práve naopak. Téma hemofílie je v knihe majstrovsky krytá. Ide tu totiž o napínavý príbeh s prvkami fantasy, ktorého hlavným hrdinom je chlapec Viktor.
      V knihe sa stretne čitateľ s reálnym svetom a s reálnymi problémami detí (školské prostredie, nemocnica, šikanovanie), ale aj s rozprávkovým svetom, v ktorom tiež prebieha boj medzi dobrom a zlom, medzi silami, ktoré chcú premeniť ľudskú krv na ľad a dobrou Kráľovnou Viktóriou. Knihu ilustrovali deti počas literárneho workshopu v rehabilitačnom tábore detských hemofilikov v lete 2012 v Turčianskych Tepliciach.

Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu

Cieľom besedy Daniela Heviera o knihe je priblížiť deťom, učiteľom a verejnosti problematiku hemofílie deťom prístupnou formou. Deti problematika veľmi zaujala a nenechali si újsť príležitosť klásť autorovi rôzne otázky, častokrát priamo na telo, na ktoré však Daniel Hevier odpovedal rád a s úsmevom na tvári. Súčasťou besedy bola aj odborná prednáška o funkcii krvi v ľudskom tele a samozrejme nechýbala ani autogramiáda, počas ktorej si deti nechali popodpisovať zakúpené knihy či záložky do kníh.

Kliknutím zväčšiť fotografiu Kliknutím zväčšiť fotografiu

Stretnúť Daniela Heviera bol zážitok, o ktorom naše deti isto radi porozprávajú aj svojim spolužiakom a na hodinách literatúry sa s chuťou začítajú do jeho najnovšej knihy...

Mgr. Jitka Fiľová