Chceme byť múdrejší ...

Nie všetci ľudia majú to štastie, že ich obličky fungujú. Sú medzi nami aj takí, ktorí sú odkázaní na tzv. umelú obličku, ktorá sa využíva pri liečbe zlyhania tohto dôležitého ľudského orgánu. Metóda, pri ktorej činnosť obličiek zastupuje prístroj, sa nazýva dialýza. Spočíva v odstránení odpadových látok z krvi, ktoré sa tam prirodzene hromadia.
      Odborníkom na dialýzu v Humennom je MUDr. Vladimír Kičík, ktorý si v rámci doplnenia a spestrenia učiva 7. ročníka o ľudskom tele pripravil pre siedmakov zaujímavú besedu na túto tému.
      Učebnicové vedomosti si mohli obohatiť aj žiaci 6. ročníka, na besede s včelárom p. Durňakom, podobne ako minulý rok. Obe besedy sa uskutočnili v marci.
Aj týmto spôsobom prichádzajú priamo k žiakom nové, cenné a odborné informácie, ktoré nemusia vyhľadávať v encyklopédiach či na internete.

Mgr. Daniela Kvetanová