S ďalekohľadom na cestách

Hlavným cieľom projektu „S ďalekohľadom na cestách“ je prebudiť záujem mladých ľudí o vedu a ponúknuť im možnosť zaujímavo stráviť svoj voľný čas prostredníctvom jednoduchého a zároveň pôsobivého experimentu – pozorovania vesmírnych objektov pomocou astronomických ďalekohľadov. Pracovníci planetária v CVČ Domino v Košiciach nám túto možnosť ponúkli a tak 12.11.2010 prišli na našu školu.

Hoci akcia začínala o 16.00 hod., žiaci piateho a šiesteho ročníka v hojnom počte prišli do školy plní očakávania, čo sa bude diať a či nám počasie bude priať. Nakoniec sa všetko podarilo. Najskôr si vypočuli zaujímavú prednášku so zameraním na najnovšie poznatky o Vesmíre formou prezentácie s krásnymi zábermi našej planéty a ostatných vesmírnych telies. Po prednáške nasledovala súťaž, v ktorej žiaci mali odpovedať na 10 otázok z rozprávania, ktoré počuli. Najlepší žiaci boli odmenení vecnými cenami. Navyše pre všetkých účastníkov bol pripravený malý darček.

Najúspešnejší žiaci:

• VI.A - Jakub Überlauer, Erika Krivjanská, Samuel Rosoľanka, Sebastián Reviľak
  • VI.B – Adrián Ginda
  • VI.C – Jozef Samuel Gordan
  • V. A – Krištof Michalko

Po skončení súťaže sme sa všetci premiestnili na naše ihrisko, kde nasledovala najkrajšia a najzaujímavejšia časť - pozorovanie večernej oblohy. Mali sme možnosť vidieť krátery na Mesiaci, planétu Jupiter a jej Mesiace – Io, Kalisto, Európa, hviezdokopu M-31 a dvojhviezdy. Fotografie z podujatia si môžete pozrieť na stránke www.sdalekohladomnacestach.sk.
          Podujatie organizovali pracovníci Katedry teoretickej fyziky a astrofyziky Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Centra voľného času Domino v Košiciach a členovia astronomického klubu Pallas.

• Mgr. Mária Zástěrová