Voda nad zlato...

V rámci Svetového dňa vody, ktorý pripadá na 22. marca boli žiaci 8.A, 8.B na exkurzii v priestoroch čističky odpadových vôd v Humennom. O tejto najvzácnejšej tekutine sa učia v prírodopise, chémii i zemepise, ale ako sa hovorí radšej raz vidieť, ako stokrát počuť, absolvovali žiaci aj takúto nie veľmi voňavú cestu za čistou vodou. Tak sa lepšie snažili zamyslieť nad tým, čo voda pre nás znamená.
      Aspoň raz v roku by sme si mali viac uvedomiť, ako je tento samozrejmý produkt životne dôležitý. Pozorne sme si prezreli tento pekný komplex objektov a zariadení, ktorý zabezpečuje odstránenie nečistôt z odpadových vôd. Ide o zložitý a technologicky náročný proces, na konci ktorého sa očistená odpadová voda vracia späť do Laborca, pričom pre jej vypúšťanie sú stanovené veľmi prísne limity. V modernom laboratóriu sa sledujú hodnoty dusíka, fosforu a ďalších látok.
      Takto sme boli svedkami neustáleho kolobehu vody v prírode, ktorý je základom všetkého života na zemi.

Mgr. V.Hovancová, Mgr. E.Petrocová, Ing. J.Marcinská