Chceme chrániť našu Zem

Otázka ochrany našej Zeme vystupuje v súčasnosti do popredia. Prečo je to tak? Asi preto, lebo sme si ju my, ľudia, svojimi zásahmi a nevšímavosťou zdevastovali. V súčasnosti je preto nevyhnutné klásť dôraz na jej ochranu a znovuobnovenie. Triedenie odpadov a ich recyklácia je jedným z viacerých krokov ako prispieť k šetreniu prírodných zdrojov, k znižovaniu spotreby energie a znečistenia prostredia, v ktorom žijeme. Dnes si už mnoho domácností uvedomuje, že bez ľudského pričinenia k zmene nedôjde. Ale aj napriek tomu je potrebné na to neustále upozorňovať a robiť medzi ľuďmi osvetu.
      Na hodinách environmentálnej výchovy sme sa s piatakmi zamerali práve na propagáciu triedenia odpadov a recykláciu. Formou zábavných hier a pracovných listov sme si vysvetlili, čo je to recyklácia, ako môžeme triediť odpad, a ktoré koše sú na to určené. Úlohou žiakov bolo na základe získaných informácií vytvoriť plagát, ktorým spropagujú triedenie a recykláciu odpadov. A nápadov bolo veru dosť. Ale, aby sme sa nepohybovali len v teoretickej rovine, rozhodli sme sa vyskúšať si triedenie odpadov aj prakticky. Najvhodnejším miestom bol areál školy, a tak sme spojili príjemné s užitočným. Do pripravených vriec sme zozbierali odpad a následne sme sa ho snažili roztriediť podľa toho, do ktorého koša patrí.
      Aby malo naše snaženie skutočný zmysel, rozhodli sme sa, že pôjdeme do ulíc mesta a pokúsime sa spropagovať triedenie a recykláciu odpadov priamo tam. Každá skupina si pripravila pre ľudí niekoľko otázok. Triedite odpad? Aký máte názor na triedenie odpadu? Poznáte farby košov, do ktorých sa hádže papier, plast, kov a sklo? Záleží Vám na našej Zemi? Ako ju pomáhate chrániť? Ako by ste odpovedali Vy?
      Z nášho malého prieskumu vyplynulo, že väčšina ľudí v Humennom sa snaží prírodu chrániť a prispievajú k tomu aj triedením odpadov. Pre ľudí, ktorí boli ochotní odpovedať na naše zvedavé otázky sme si spoločne pripravili plagátik, ktorým sme vyjadrili cieľ našej misie, a to chrániť našu Zem, pretože zem je planéta prezázračná, zelené lesy a modré mračná, ona nás na sebe rada nosí, chráňme ju, urobme pre ňu čosi....
      Pevne veríme, že naše snaženie malo svoj zmysel a mnoho ľudí si uvedomilo, ako veľa môžu pre našu Zem urobiť aj malým krôčikom, akým je práve triedenie odpadov.

PaedDr. Andrea Poláková