Thajský box

Je to bojový šport pochádzajúci z Thajska a je jediným z podobných športov, ktoré vznikli v juhovýchodnej Ázii. Tento šport sa nazýva aj ako MUAY THAY. Prvé zmienky o tomto bojovom štýle pochádzajú z 13. storočia. Popularita týchto zápasov trvala niekoľko storočí, postupne sa zavádzali pravidlá boja a napokon v roku 1921 prostriedky. V 20. storočí bolo v Thajsku postavených niekoľko štadiónov určených na zápasy v thajskom boxe. Najznámejšie z nich sú: LIMPINEE, RADJADAMNOERM, SIAM OMNOI, CHANNEL 7 STUDIUM, ONE SONGCHAI STUDIUM.
      Slovensko má troch majstrov sveta v thajskom boxe:
  • Rudolf Ďurica - Majster sveta asociácie WPMF do 61,23kg za rok 2004
  • Richard Šimko - Majster sveta asociácie WPMF do 69,9kg
  • Vladimír Konský - Interkontinentálny šampión asociácie WPMF do 69,9kg 2011.

Tento thajský box nám predviedli 13. januára 2013 v telocvični našej školy traja boxeri z Kamenice nad Cirochou. Perfektnú telesnú výchovu si vychutnávali žiaci 4.B a 4.A triedy. Poďakovanie patrí Jánovi Valalikovi a jeho kolegom za vzorovú ukážku.

Adam Valalik, žiak 4.B